Klinik Pilates Nedir?

Sağlık problemi bulunan kişilerin egzersiz yaparken çeşitli modifikasyonlara ihtiyaç duyması kaçınılmazdır. Egzersiz sırasında kasların fazla yüklenmesinden oluşabilecek durumlar, mevcut sağlık problemini nüks ettirebilir. Örneğin, uzun zaman önce geçirmiş olduğunuz bir bel fıtığı, egzersiz esnasında hızlı ve agresif girişimler sonucu uyanabilir ve semptomlarınız geri gelebilir. Bunu engellemenin yolu, doğru egzersizi doğru şekillerde yapmaktır. Klinik pilatesi Medical Pilates olarak da adlandırmak mümkündür. Klinik pilatesi hem bir tedavi modalitesi olarak, hem de koruyucu bir egzersiz stili olarak nitelendirebiliriz. Herhangi bir yerinde ağrı yaşayan bireylerin, fizik tedavi aldıktan bir süre sonra bile ağrıları yeniden başlayabiliyor. Bunun nedeni, sadece ağrı yaşanılan bölgeye odaklanıp diğer kısımlarla ilişkisi göz önünde bulundurulmadan kör tedavi uygulanmasıdır. Oysa vücut bir bütündür bütüncül ele alınmalıdır. Örneğin, bel fıtığı olan hastaya sadece bel fıtığı egzersizi verip göndermek yetersiz kalır. Bel egzersizlerini günlük yaşama uyarlayarak, diğer ekstremitelerini de egzersizin içine dahil ederek, kalıcı ve efektif bir tedavi elde edebiliriz. Amaç sadece bel ağrısını gidermek değil, sorunun nedenine inip geri dönmemesini de sağlamaktır. Bu, hem düzgün egzersizle, hem egzersiz bilincini oturtmak ile hem de düzgün dizilimi sağlayıp vücudun kontrolünü hastanın eline vererek mümkündür.

Klinik pilates ile tüm vücudunuzu çalıştırırsınız. Temel prensipleri uygularken, egzersiz esnasında vücudunuzu bütüncül kullanmayı öğrenirsiniz.

Pilatesin prensiplerini şu şekilde maddeleyebiliriz:

- Farkındalık

- Denge

- Nefes

- Konsantrasyon

- Merkez

- Kontrol

- Etkinlik

- Akış

- Doğruluk

- Uyum

Klinik pilates, sadece bir Fizyoterapist tarafından, tamamıyla size özgü bir şekilde tasarlanıp uygulanır. Klinik pilates, sadece mat üzerinde yapılmaz. Terapistinizin de uygun görmesi ile reformer da kullanılarak uygulanır. Kademeli geçişler kullanılır. Seansın bir kısmında mat, bir kısmında reformer pilates kullanılarak da yapılabilir. Bu, tamamen sizin sağlık probleminize ve terapistinizin planlamasına bağlı olarak belirlenir.