Reformer Pilates Nedir?

Pilates, Joseph Pilates tarafından 20.yy başlarında geliştirilmiştir. Egzersizin zihin-beden bütünlüğü içinde yapılmasına verdiği önem ile, hem hasta, hem sağlıklı bireylerde çok pozitif gelişmeler elde etmiş ve bu egzersizin prensiplerini, bu doğrultuda oluşturmuştur. Kontroloji kavramını egzersize kazandırmıştır.

Kontroloji

- Beden, zihin ve ruhun tam koordinasyonudur.

- Vücudu eşit şekilde geliştirir.

- Yanlış duruşları düzeltir.

- Fiziksel canlılığı geri kazandırır.

- Zihni canlandırır.

- Ruhu yükseltir.

Reformer pilates, bir diğer deyiş ile aletli pilates, özel tasarlanmış yay ve makara sistemi ile geliştirilmiş bir egzersiz aracıdır. Kasların kasılma ve gevşeme sırasını kontrol etmesi ile hem egzersizi yaparken, hem de egzersizi sonlandırırken aktiflik sağlar. Yapılan egzersizin tipine bağlı olarak, aynı segmentlerde ve yan segmentlerde hareketin etkisinin devam ettiğini görmek mümkündür. Örneğin, dirseğinizi bükerken dirsek ön kaslarınızı, dirseğinizi açarken dirsek arkası kaslarınızı kullanırsınız. Reformer pilateste, ayarlanmış pozisyonlar ve egzersiz çeşiteri ile dirseğinizi hem bükerken, hem açarken, her iki taraftaki kasları da efektif hissedersiniz. Aynı zamanda, Reformer pilates ile kuvvet yayılımını da kullanarak, bir uzuvda meydana gelen kuvvet kayıplarını, diğer uzuvları çalıştırıp giderebilirsiniz. Tabiki bu teknikleri kullanmak için, anatominizi iyi bilen fizyoterapistiniz ile egzersiz programını planlamalısınız.​

Pilates prensipleri nelerdir?

- Merkezleme

- Konsantrasyon

- Kontrol

- Hassaslık

- Nefes

- Akış

Reformer pilatesin, mat pilatesten farkı nedir?

Mat pilates ile reformer pilates aynı prensiplere sahiptir. Ancak mat pilatesin yerde mat üzerinde yapılmasına karşı, reformer pilates, cadillac, barrel, tower gibi çeşitli aletlerin üzerinde yapılır. Genel hatlarıyla yay sistemi ile çalışan reformer pilates aletleri, daha hızlı ve etkili sonuç almanızı sağlar. Kas kuvvetlendirmesinde kas esnekliğinin kazanılmasında ekipmanlar sayesinde daha hızlı yol alınır. Yaylar kimi zaman direnç olarak kullanıldığı gibi, kimi zaman destek amaçlı da kullanılır. Aletin size yardım etmesi ile zorlandığınız egzersizleri daha kolay yapmanızı sağlar. Tabiki direnç verme özellliği ile de kademeli oalrak gelişiminizi de hızlandırır. Tüm bunları yaparken, mat pilatesteki gibi sürekli vücut ağırlığınızı taşımadığınız için daha eğlenceli ve hızlı şekillenebilirsiniz. Ayrıca aletli pilateste egzersiz çeşitliliğinin çok daha fazla olması, sizin egzersizi sevmenizi ve dolayısı ile devamlılık sağlamanızı sağlar.

Omurganızın en derininde bulunan kasların aktif olması, omurga sağlığınızın en önemli parçasıdır. Günümüzde en genç insanlarda bile artık görülmeye başlanan bel boyun fıtığı gibi rahatsızlıkları önlemede, core (derin çekirdek) kaslarının önemi büyüktür. Reformer pilates ile günlük yaşamda hiç kullanmadığınız kaslarınızı kullanır, çekirdek kaslarınızı kuvvetlendirirsiniz.

Reformer pilatesin faydaları nelerdir?

- Güç ve direnç kazandırır

- Esnekliğinizi restore eder

- Postürünüzü düzenler

- Nefesinizi düzenler

- Vücut farkındalığını sağlar

- Kas gelişimine katkı sağlar.

- Kendinizi daha pozitif hissetmenizi sağlar.